• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN: `SEÇİM BİTTİ ARTIK EKONOMİYE ODAKLANMALIYIZ`


 

ANKARA - Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını dileyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `24 Haziran`da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Seçimin ilk turda sonuçlanması son derece hayırlı olmuştur. Yeni hükümet kurulur kurulmaz öncelikli olarak halkın sorunları ile ilgilenilmeli ve ekonomideki yapısal reformlar bir an önce hayata geçirilmeli` dedi.

 

-`EKONOMİDE ÖNCELİKLİ HEDEFLER İŞSİZLİK VE ENFLASYON`

 

Ekonomide öncelikli hedeflerin işsizlik ve enflasyon olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Seçim öncesinde hızla artan dolar ve Euro, seçim sonrasında aynı hızla düşmeye başladı. Dövizdeki ateşin sönmesi mutlaka enflasyon oranlarına da yansıyacaktır. Diğer taraftan, yeni hükümet işsizlikte kalıcı bir düşüş için orta ve uzun vadeli bir strateji belirlemeli. Tersine beyin göçü, kentten köye tersine göçün teşvik edilmesi, istihdam odaklı yatırımların daha çok teşvik edilmesi gibi politikalarla işsizlik birkaç yıl içinde yüzde 5-8 aralığına düşebilir.` sözlerine yer verdi.

 

-`ESNAFIMIZIN SORUNLARINI HÜKÜMETE KISA ZAMANDA İLETECEĞİZ`

 

TESK olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da esnafın sorunlarının çözümü için ellerinden gelenh gayreti göstereceğklerinin altüını çizen Palandöken, `Esnafın öncelikli sorunlarını ve taleplerini yeni hükümetin tüm üyeleriyle en kısa sürede paylaşacağız.  Son dönemde spekülatörler tarafından yüksek fiyat haraketleri son bulacak. En önemlisi bu spekülatörlerin yaptıkları yanlarına kalmayacak ve bunlara da artık iyi bir denetim gelecek. Bu denetim sonuçunda patetes ve soğan gibi ürünlerin fiyatları gerçek seviyeszine gelecek. En önemlisi  Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılına sadece 5 yıl kaldı. Yüzüncü yılında güçlü bir Türkiye, güçlü bir esnafla olacaktır.` şeklinde konuştu.