• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `BEDELLİ ASKERLİKLE ESNAF ELEMANINDAN OLMAYACAK`


 

ANKARA- Bedelli askerlik uygulamasının esnaf için olumlu olacağını ve deneyimli eleman eksikliğinin de giderileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `25 yaş 15 bin TL ve 28 gün askeri eğitim uygulamasının tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Esnafımız yanında elemanıyla tam düzeni oturtmuş, ona işi öğretmişken askerlik çıktığında tüm işler yarım kalıyordu ya da askere gidip gelecek olanlar bir işe girmiyordu ve kalifiye eleman eksikliği yaşanıyordu. Esnafımızla birlikte İş dünyası ve ekonomimiz bu açıdan daha rahat nefes alacaktır. Ancak 28 günlük temel eğitimde mutlaka bir esneklik sağlanmalıdır` dedi.

-`ESNAF DÜKKÂNINI KAPATIP, ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİNİ BIRAKIP GİDEMEZ`

Hem ekonomi için hem de iş dünyası için bedelli askerliğin büyük kazanç olacağını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yanındaki deneyimli elemanı olmazsa olmaz esnaflarımız var. En önemlisi işyeri açmış olan asker adayı esnafımız var. Örneğin 1 muavin 1 gün bile olmasa o otobüs yolculuğa çıkamaz. Onun yerine başkasını aldıklarında ise tekrar eski muavini kabul edemezler. Birçok işte 28 gün izin ile 6 ay uzaklaşmanın bir farkı olmuyor maalesef. Ülkemizin ekonomiye ve topluma büyük fayda sağlayan her sektörden deneyimli elemana ihtiyacı var. İşe giriş döneminde askere gitmemiş olmak gibi büyük olumsuz bir kriteri aşarak işe girmiş, işini kurmuş elemanları iş dünyası hiçbir zaman kaybetmek istemez. Esnaf dükkânını kapatamaz, öğretmen öğrencilerini bir gün bile eğitimsiz bırakamaz. Yetişmiş elemanların kısa veya uzun dönem askere giderek işinden uzaklaşması hem kendisini köreltiyor, hem de döndüğünde o işi kaybetme riski taşıyor. Bunun için 28 günlük temel eğitimde esneklik sağlanmalı veya ikamet edilen yerde temel eğitim imkanı sağmanmalı` şeklinde konuştu.

-`SAVUNMA SİSTEMİMİZ GELİŞEN TEKNOLOJİYE UYUM SAĞLIYOR`

Artık gelişmiş devletlerin insan gücünden çok savunma araçlarına doğru strateji değiştirdiğine dikkati çeken Palandöken, `Dünyada gelişmiş ülkelerin savunma sanayilerini bedensel güç üzerinden uçak, tank, füze vb. gibi araçlarla makine ve güçlü silahlar üzerine kurduklarını da görüyoruz. Nihayetinde ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasında ve her geçen gün büyüyor. Bu askeri değişime ayak uydurması ve öncelikle ekonomik gücümüzü artırarak gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması açısından önemli. İşlerini bırakıp askere gidecek 5 milyona yakın kişinin 15 bin TL`lik bedel ödemesi ekonomiye 75 milyar liralık bir gelir sağlayacak. Doğrudan hazineye gidecek olan bu paranın, mevcut durumda ekonomideki iniş çıkışları da düzeltecektir. Bedelli askerlik hem ekonomik olarak hem de savunma gücü olarak gücümüze güç katacaktır` diye söyledi.