• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `YAPILANDIRMADA BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALI`


 

ANKARA – 7143 sayılı Kanunla getirilen vergi, prim ve benzeri borçların yeniden yapılandırılmasını öngören kanunun başvuru süresinin 31 Temmuz`da sona ereceğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kanunda 1 aya kadar süre uzatılması yetkisi var. Bu yetkiye istinaden hem başvuru hem de ilk taksit sürelerinin bir ay uzatılması esnafımızın ve devletimizin menfaatine olacaktır` dedi.

-`YAPILANDIRMA MAĞDURLARI UNUTULMAMALI`

Daha önceki yapılandırma kanunlarından yararlananların son çıkan 7143 sayılı Kanundan yararlanamadıklarını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Çok sayıda esnafımız, nasıl olsa 7143 sayılı Kanunda yararlanırız diyerek umut içerisindeyken, önceki kanunlardan yararlandığı için bu kanundan yararlanamadığını sonradan öğrendi. Bu da çok sayıda esnafın bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir mağduriyete neden oldu. Dolayısıyla, daha önce yapılandırma kanunlarından yararlananların da bu son kanundan yararlanmaları konusunda bir hak tanınmalı. Esnafın bilgisizlikten kaynaklanan bu mağduriyeti önlenmeli` şeklinde konuştu.

-`BAŞVURU VE ÖDEME SÜRELERİ ERTELENSİN`

Yapılandırma kanununa başvuru süresinin 31 Temmuz`da sona ereceğini hatırlatan Palandöken, `Yapılandırma başvurularının gerek seçim sürecine denk gelmesi gerekse yaz aylarından kaynaklanan durgunluk nedeniyle esnafın yapılandırma başvurularında ve ilk taksit ödemelerinde aksamalar olabilecektir. Genellikle sürenin son günü yaşanan yoğunluklardan dolayı bankaların ve vergi dairelerinin sistemlerinde kilitlenmeler yaşanabiliyor. Sürenin son günü yaşanan bu tür aksamalar esnafın büyük bir imkandan yararlanmasını engellemiş oluyor. Bu tür sorunlara yer vermemek amacıyla yapılandırma başvuruları ve ilk taksit ödemeleri birer ay ertelenmeli. Böyle olursa SGK primlerinde ilk taksit 1 Ekim`de, vergilerde de 31 Ekim`de ödenecek. Bu da esnafı çok rahatlatacak` sözlerine yer verdi.