• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `HURDA ARAÇ TEŞVİKİ ÇEŞİTLENDİRİLMELİDİR`


 

ANKARA- Benzinli ve Dizel araçlara verilen hurda araç teşviki ile hibrit ve elektrikli araçların hurda teşviklerinin aynı olmaması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `2025 yılı itibariyle araçların yüzde 40`nın elektrikli araç olacağı varsayıldığında, doğa ve çevre dostu olan elektrikli ve hibrit araçların satışını artırmak için bu araçlara verilen hurda teşviki artırılmalı. Böylece geçen yılki hibrit otomobil satış rekoru bu yıl aşılır ve dünya ortalamasının çok altında kalan elektrikli otomobil kullanımı artar. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için vatandaşlarımızı çevre dostu olan araçları satın almaya ve kullanmaya teşvik etmeliyiz` dedi.

-`ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ÜLKEMİZDEKİ SATIŞI ORTALAMANIN ALTINDA`

Çevreyi korumak için çevre dostu olan araçların kullanımının hurda teşviki ile artırılmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Çevre dostu olan ve yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil elektrikli araçların kullanımı tüm dünyada yaygınlaştı. Ülkemizde de hibrit otomobil satışları geçen yıl yüzde 360`lık bir artışla 4 bin 451 adet olarak gerçekleşti. Elektrikli araçların ülkemizdeki kullanımı dünya ortalamasının çok altında. Çevre kirliliğinin azaltılması için elektrikli ve hibrit araçların üretimi ve satışı teşvik edilmeli. Bunun için hurda aracını yenileyenlere verilen teşvik, hibrit ve elektrikli araçları satın alanlar için artırılmalı. Trafikteki hurda araçların bakım maliyetlerinin fazlalığı, yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği trafik kazaları ve bunların çevreye yansıması düşünüldüğünde 16 yılı geçen araçlara verilen 10 bin liralık hurda teşviki, aracını hibrit ve elektrikli araçlarla yenileyecek olanlar için daha fazla olmalı. Verilecek daha fazla hurda indirimi ile çevre ve doğa dostu hibrit ve elektrikli araçların kullanımı özendirilmeli` diye konuştu.

-`14 MİLYON ARAÇ HURDA YAŞINDA`

Son 3 yılda ülkemizde hurdaya ayrılan araç sayısının 277 bin 835 olduğunu hatırlatan Palandöken, `Halen 16 yaşın üzerinde 8 milyon, 20 yaş üzerinde ise 6 milyon hurdaya ayrılmayı bekleyen araç olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan birçok Avrupa ülkesinde 2025`ten itibaren benzinli ve dizel araçların üretimi ve satışı yasaklandı. Üstelik o tarihten itibaren tüm araçların yüzde 40`ını elektrikli araçların oluşturulacağı varsayılıyor. Biz de ülke olarak hem çevremizi korumak hem de hurda ithalatı için harcanan dövizi içeride tutmak için vatandaşlarımızı hibrit ve elektrikli araç kullanımına teşvik etmeliyiz` şeklinde konuştu.