• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, BUGÜN TASARRUF MİLLİ GÖREVDİR`


 

ANKARA- Sürekli değişim gösteren döviz kurlarının piyasalara olumsuz etkisini azaltmak için tasarruf yapmanın önemine işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizin ve ticari hayatın döviz kurlarının ani artış ve düşüşlerinden en az etkilenmesi için tasarruf yapmamız şart. Özellikle kişisel araçlar yerine toplu taşımanın kullanılması, evlerimizde elektrik, su gibi temel ihtiyaçları minimum düzeyde kullanmak gibi tasarruf şekillerini alışkanlık haline getirmeliyiz. Bugün tasarruf yapmak bir milli görevdir. Her görüşten vatandaşımız elini taşın altına koymalıdır` dedi.

-`ÜLKEMİZ BU EKONOMİK DALGALANMANIN DA ALTINDAN KALKACAKTIR`

Ülkemizin tüm zorluklarla başa çıkacak gücü olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemiz yeni bir döneme girerken ve 2023 hedeflerine hızla koşarken döviz kurlarındaki ani artış ve düşüşler yaşanıyor. Bu ekonomik dalgalanmalar gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin çoğunda yaşanıyor. Biz de tüm zorlukları aşacak kadar güçlü bir ülkeyiz. Stratejik adımlarla en küçük birimden en büyüğe kadar birlikte uyum içerisinde gelişmeye devam edeceğiz. Bunun için de en önemli adım öncelikle kendi evlerimizden ve harcamalarımızdan tasarrufa başlamaktır. Örneğin bir veya birden fazla kişisel aracı olanların toplu taşıma kullanması hem kendi cepleri için küçük ama ekonomimiz için büyük bir adım olacaktır. Petrol fiyatlarının artışının pompa fiyatlarına yansımaması için ÖTV`den karşılanması durumu devlete mali olarak yük getiriyor. Bu yüzden kişisel araçlar yerine toplu taşıma kullanmak en doğru karar olacaktır` diye söyledi.

-`TASARRUF MİLLİ BİR GÖREVDİR`

Özellikle teknolojik aletlerde tasarruf yapılması gerektiğini belirten Palandöken, `Hepimizin cebinde bulunan cep telefonları, teknolojik aletlerimiz her şeyde yurtdışına bağlıyız. Tüm bu ürünler dövize bağlı olduğu için şu anda en çok bu ürünlerde tasarruflu davranmak milli bir görevdir. Teknolojik ürünler bozulmadığı sürece tamir edilebilir. Yalnızca üst modeli çıktığı için sürekli değişim büyük bir israftır. Bununla birlikte elektriği, suyu gereğinden fazla kullanmamak, lüzumsuzsa kapatmak, eve ihtiyaçtan fazla ekmek ya da gıda ürünü almamak, iki ayakkabı varken üçüncüsünün israf olduğunu kavramak gibi durumları da kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. İsrafın her türlüsünden kaçınmayı dinimizin de buyurduğu gibi haram kabul etmeliyiz` şeklinde konuştu.