• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `KURBAN BAYRAMI 20 MİLYAR LİRALIK DOPİNG SAĞLAYACAK`


 

ANKARA- Kurban bayramı yaklaşırken ülke genelindeki tüm esnaf ve sanatkârların hazırlıklarını tamamladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Hayvan besicilerimiz kurbanlık hayvanlarını pazara sürdü. Konfeksiyoncudan terziye, bakkaldan manava, fırıncıdan pastaneciye, şarküteriden kasaba tüm esnafımız hazırlıklarının tamamlayarak vatandaşların ihtiyaç duyacağı Kurban Bayramı taleplerini karşılamak için hummalı bir şekilde çalışarak hazırlıklarını tamamladılar` dedi.

-`9 GÜNLÜK TATİL ÜLKE GENELİNDE HARAKETLİLİK GETİRECEK`

Kurban bayramı sebebiyle ikram edilecek ürünlerde güvenilir esnaflardan alışveriş yapılmasına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülke genelinde 100 bini aşkın kasap esnafımız kurbanlarımızı kesmek için son hazırlıklarını yaparak bayramı bekliyorlar. Tüm bıçak bileyicilerimiz hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşımız kurbanını mahallesindeki ve yaşadığı semtte güvenilir kasaplara kestirerek derilerini ziyan ettirmemeli. Merdiven altı tatlı, börek ve çikolatadan uzak durulmalı ve mahalle pastanesine gidilmeli. Bayramlar esnafımızın için her zaman sevinç kaynağı olmuştur. Kurban bayramı tatilinin bu yıl 9 gün olması sebebiyle büyükşehirlerden ziyade küçük illerimizde yaşanacak bir haraketlilik olacaktır. Bu haraketlilik esnafımıza olumlu yansıyacaktır` diye konuştu.

-`İKRAMİYELER ESNAFA KATKI OLACAK`

Her yıl ortalama 900 bin büyükbaş ile 2 milyonun üzerinde küçükbaş kurbanlığın kesildiğini belirten Palandöken, `Ülkemizde geçen yıl Kurban Bayramı`nda 900 bin büyükbaş ile 2,2 milyon küçükbaş hayvan kesildi. Devletin emeklilere bin TL bayram ikramiyesi vermesi ile esnafın da yüzü gülecek, bu durum kurban kesiminden, konfeksiyoncusuna, pastacısından taksicisine yaklaşık 200`e yakın sektöre olumlu yansıyacaktır. Bu da piyasalarda büyük bir rahatlama ve haraketlilik meydana getirecektir. Geçen yıla göre bu yıl cirolarda yüzde 20`nin üzerinde bir artış beklentimiz var. Tatlı, şekerlemeden 1,5 milyar liralık, kıyafet ve giyimden 1,2 milyarlık liralık, ulaştırma ve bayram tatilinin 9 gün olması sebebiyle konaklamadan 5,7 milyar liralık, kesilen kurbanlıklardan 10 milyar liraya yakın ciro ile toplamda Kurban Bayramı`nın esnafımıza ve piyasalara 20 milyar liralık bir doping sağlamasını bekliyoruz ` şeklinde konuştu.