• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ESNAF DONDURMA SATIŞLARINDAN MEMNUN`


 

ANKARA- Yaz aylarının gelmesiyle dondurma satışlarındaki artıştan esnafın memnun olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Dondurma tüketiminde Avrupa ve Dünyanın gerisinde olsak da yaz aylarında daha çok tüketiyoruz. Birçok tatlı ve gıdadan daha sağlıklı ve hafif olan dondurma yazın da kışın da tüketilmeli. Vatandaşlarımız özellikle pastaneci esnafıyla kaliteli ve güzel dondurmaya ulaşabilir` dedi.

-`KİŞİ BAŞI 7-8 LİTRE DONDURMA TÜKETİMİ DAHA DA ARTMALI`

Dondurma tüketiminde Avrupa ve Dünya sıralamasını yakalamamız gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Dondurmayı seven bir millet olarak dondurma tüketimi sıralamasında Avrupa ve Dünyayı yakalamamız gerekiyor. Yaz aylarında daha çok tüketiyoruz fakat kışın da çok sık olmamak kaydıyla tüketilmesi gerekli. Ülkemizde dondurma tüketimi her yıl artsa da kişi başı tüketimde hâlâ gerideyiz. ABD`de yıllık kişi başı dondurma tüketimi 30 litreyi aşarken, Avrupa`da ise 13 litreye ulaşıyor. Biz ise 7-8 litre arasında tüketiyoruz. Dondurma üretimimiz ise geçtiğimiz yıl 400 bin ton civarında iken bunun yüzde 95`in üzerinde miktarı iç piyasada tüketiliyor. Bu tüketimin de yüzde 80`ini gençler oluşturuyor. Dondurmayı en çok 6 – 25 yaş arası nüfus tüketiyor fakat her yaşta herkes gönül rahatlığıyla yemeli` diye konuştu.

-`ESNAF DONDURMA SATIŞLARINDAN MEMNUN`

Dondurma satışlarının yazın tavan yapmasıyla esnafın da yüzünün güldüğünü belirten Palandöken, `Dondurma satan esnaf yazın satışlardan memnun. Dondurma sütten elde edilen bir tatlı çeşidi olması nedeniyle protein oranı da yüksek. İçinde B vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi bir çok kaynak içeriyor. Bu yüzden yazın da kışın da bir çok tatlıdan daha faydalı ve zararsız. Vatandaşlarımız dondurmayı rahatlıkla pastaneci esnafından alarak hem kendisi yemeli hem çocuklarına yedirmeli. Çocukların hem kaslarının düzenli çalışması için hem de vitamin olması nedeniyle daha çok tüketmeliyiz. Şerbetli tatlılardan vazgeçemeyen vatandaşlarımız kalori almak istemiyorlarsa pastaneci esnafımızdan kaliteli ve sağlıklı dondurmaya ulaşabilirler` şeklinde söyledi.