• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `STOKÇULAR EKONOMİNİN KAN EMİCİLERİDİR`


 

ANKARA- Birçok ürün ve gıdada stokçuluk yapanların ekonomiye verdiği zarara dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ekonomimizin en büyük kan emicileri, artık neredeyse her üründe stok yapan stokçulardır. Ticaret Bakanımızın açıkladığı denetimlerin artırılacağına yönelik açıklamaları destekliyoruz. Ekonomimizi, esnafımızı, vatandaşımızı bu spekülatörlerden bir an önce kurtarmalıyız. Bununla birlikte yerli üretimin artırılması da spekülatörlere karşı kalıcı bir çözüm olacaktır. Karaborsacılığın, haksız kazanç sağlamanın dinimizde de yeri yoktur. Vatandaşlarımız buna tanık oldukları an yetkililere bildirmeli` dedi.

-`KURLARDAKİ DENGESİZLİK EN ÇOK STOKÇULARA YARADI`

Dövizdeki dalgalanmayı fırsata çeviren stokçuların ekonomiye yıllardır zarar verdiklerini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Son birkaç aydır yaşanan döviz kurlarındaki dengesizlik küçük esnafımızdan vatandaşımıza, büyük şirketlerden her sektöre etkili oldu. Bu dalgalanmadan en kısa sürede en az zararla çıkmak için hükümetimizin eylem planı, ekonomik kurumların aldığı tedbirler, bazı sektörlerin elini taşın altına koyması ve vatandaşımızın daha tasarruflu davranması gibi durumlar söz konusu. Tüm ülkemiz buna göre hareket ederken stokçular her dalgalanmada olduğu gibi yine krizi fırsata çevirmeye çalışıyor. İlaçtan buğdaya kadar her türlü üründe stok yaparak piyasalarda o ürünün azalarak fiyatının yükselmesine neden oluyorlar. Dolayısıyla ekonomik anlamda vatandaşın üzerinde de bir baskı ve gerilme yaşanıyor. Bu duruma engel olmak için Ticaret Bakanımız denetimlerin artırılacağını açıkladı. Piyasada fiyat oluşumunu bozanlar anlık takip edilecek. Bu tedbirin caydırıcı olmasını ve stokçuların bir an önce azalmasını umuyoruz` diye söyledi.

-`YERLİ ÜRETİMİN ARTMASI STOKÇULARA DARBE VURUR`

Ekonomiyi hem kurlardaki dengesizlikten hem de stokçulardan kurtarmak için yerli üretimin önemine dikkati çeken Palandöken, `Stokçuları sadece denetimlerle yüzde yüz oranda bitiremeyiz. Kurlardaki dengesizliklerden faydalanmak için hep bir şekilde fırsat arayacaklardır. Onlarla baş etmenin en büyük ve kalıcı yolu yerli üretimdir. Yerli üretimi artırmak, yerli üretimin ihracatını artırmak stokçulara darbe vurur. Aynı zamanda yerli ve milli olmak ekonomimiz için en büyük dayanaktır. Denetimlerle birlikte yerli üretimi de artırarak bu spekülatörlerden ekonomimizi, esnafımızı ve vatandaşımızı bir an önce kurtarmalıyız. Her şeyden öte karaborsacılığın ve stokçuluğun dinimizde de haram olduğunu unutmamalıyız. Çünkü dinimiz çalışmadan kazanmayı kesinlikle haram kılar. Bu haksız kazanç yollarına başvuranları yetkililere bildirmek konusunda vatandaşımıza da görev düşüyor. Stokçuluk yapanlara tanık olanlar yetkililere mutlaka bildirmeli` şeklinde konuştu.