• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ESNAFIMIZ KARA KUTU VE KARA DOLAP İÇİN YARDIM İSTİYOR`


 

ANKARA -, Meclis`te görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi`nde yer alan esnafı dara sokacak `Kara paket` ve `Kapalı Dolap` uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısını yineleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülke genelinde 200 bini aşan sigara satan bayilerimizin sesine mutlaka kulak verilmeli` dedi.

-`ESNAF EKONOMİNİN BAROMETRESİDİR`

31 Ekim tarihinde TBMM`ine gönderilen `Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Kanun Teklifinin` Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu`nda görüşülmeye başlandığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Küçek esnaf ve sanatkarımızın bu konu ile ilgili endişesi çok büyük. Her yetkilinin bu konuyu çok iyi inceleyerek esnafımıza yardımcı olması gerekir. Çünkü küçük esnaf ekonominin barometresidir. Bu dalgalı ortamda ekonominin barometresi yok olursa başta işsizlik olmak üzere her alanda artış görülür. Yeni getirilmek istenen ‘Kara Kutu ve Kara Dolap` uygulamasından uzak durulmalıdır` diye konuştu.

-`KAÇAKLA BİRLİKTE VERGİ KAYBI DA ARTACAK`

Kanun Teklifinde yer alan `kara paket` ve `kapalı dolap` uygulamaları hali hazırda ekonomik zorluklar ile boğuşan küçük esnafı daha da zora sokacağının altını önemle çizen 2 milyona yakın esnaf ve sanatkarın temsilcisi konumundaki TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bunlar; kaçağı artıracak, esnafa ek maliyet getirecektir. Enflasyon canavarıyla mücadele eden esnafımız ayın sonunu zor getiriyor. Bu uygulamalar esnafın gelirini daha da düşürür. Tüm Milletvekillerimiz küçük esnafın durumunu çok iyi inceleyip karar vermelidirler. Çünkü kaçağın artması beraberinde vergi kaybını da getirecektir` şeklinde konuştu.

BAKKAL VE BAYİ ODALARINDAN DA ORTAK ÇAĞRI VAR`

Yaklaşık 200 bin bakkal esnafının temsilcisi olan yüzün üzerindeki Bakkal ve Bayi Odası Başkanları ilgili Kanun Teklifine ilişkin ortak taleplerini ise şöyle dile getirdi, `Kanun Teklifi`nde esnaf ve tütün çiftçisi başta olmak üzere, özellikle ekonominin geçmekte olduğu sıkıntılı dönemde, yıkıcı etkisi olacak bazı hükümler bulunmaktadır. Kaçak sigara ticaretini artırmadan, sigara tüketimini gerçek anlamda azaltacak, yüzbinlerce bakkal esnafı ve çiftçinin ekonomik gelirini etkilemeyecek düzenlemenin oluşturulması için, ilgili maddelerin çıkarılması ve tüm paydaşların görüşlerinin alınarak yeniden oluşturulması önem arz etmektedir.`