• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `VERGİ İNDİRİMLERİNİN UZATILMASI SEVİNDİRİCİ`


 

ANKARA- Vergi indirimlerinin uzatılmasının sevindirici ancak yeterli olmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süre ile uzatılması sevindirici ancak ticari araçların yenilenmesi için yeterli değil. Çünkü döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı ticari araç fiyatlarına gelen zamlar vergi indirimlerini geride bıraktı. Esnafımız fiyat artışlarından dolayı vergi indirimlerinden faydalanamadı ve ticari araçlarını yenileyemedi. Şu anda döviz kurlarının düşüş eğilimine geçtiği dönemde ticari araçlardaki KDV indirimleri, taksileri de kapsayacak şekilde Haziran sonuna kadar uzatılmalı` dedi.

-`TİCARİ ARAÇLARIN ÖTV`SİZ YENİLENMESİ İÇİN KDV İNDİRİMİ DE SÜRMELİ`

Özellikle ticari araçlardaki fiyat artışlarının vergi indirimlerini geride bıraktığının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Satışların artması ve piyasanın canlanması için 2019`a kadar motorlu araçlarda ÖTV oranları 15 puan düşürülmüş, ticari araçlardaki yüzde 18 KDV oranı ise yüzde 1`e çekilmişti. TESK olarak talebimiz doğrultusunda ÖTV ve KDV oranları 3 ay süre ile 31 Mart 2019`a kadar uzatıldı. Vergi indirimlerinin uzatılması herkes adına sevindirici ancak yeterli değil. Çünkü döviz kurlarına bağlı olarak özellikle ticari araçların fiyatları son aylarda cep yakmaya başladı. Başta esnafımız olmak üzere aracını yenilemek isteyen çok sayıda kişi yüksek fiyatlar nedeniyle vergi indirimlerinden yararlanamadı. Öte yandan ticari araçların ÖTV`siz yenilenmesine ilişkin Kanunun süresi Haziran 2019`da doluyor. KDV indirimi de 2019 Haziran ayına kadar devam etmeli` şeklinde konuştu.

-`KDV İNDİRİMİ TAKSİLERİ DE KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENİŞLETİLMELİ`

KDV indirimi Haziran`a kadar uzatılırsa esnafın da bu indirimlerden yeterince faydalanabileceğini belirten Palandöken, `Böylelikle ticari araç fiyatlarında da aşağı yönlü bir eğilim olacaktır. Öte yandan ticari için daha önce yüzde 1`e indirilen KDV oranı, tarımsal amaçlı kullanılan bazı araçları da kapsayacak şekilde genişletildi. Ancak taksi olarak kullanılan otomobiller de ticari araç olmasına rağmen bu araçlar KDV indiriminin kapsamına alınmadı. Oysa ÖTV indiriminden yararlanamayan çok sayıda taksici esnafı, hiç değilse KDV indiriminden yararlanmak için büyük bir beklenti içine girmişti. KDV indiriminin otomobilleri kapsamaması, taksici esnafı için büyük bir hayal kırıklığı oldu.  2019`da taksicilerin araçlarını yenileyip rekabet edebilmeleri açısından KDV indiriminden yararlanmaları büyük önem arz ediyor. Ticari araçlar için yapılan KDV indirimleri taksicileri de kapsayacak şekilde genişletilmeli` diye konuştu.