• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ELEKTRİK VE DOĞALGAZA KIŞ İNDİRİMİ GELMELİ`


 

ANKARA- Elektrik ve doğalgazın en çok tüketildiği bu aylarda kayda değer bir indirim daha yapılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Doğalgazın ve elektriğin en çok tüketildiği ayların içerisindeyiz. Yaşanan sıkıntılı dönemde elektrik ve doğalgaza mutlaka kış indirimi yapılmalı. Çünkü bu aylarda artan yoğun tüketimin esnafımızı ve vatandaşları zor durumda bırakmaktadır. Bakanlıklarımızın açıkladığı veriler de soğuk kış günlerinde elektrik ve doğalgaz sarfiyatının kat kat arttığını doğruluyor. Bu nedenle vatandaş ve esnafımızın faturalarda zorluk yaşamaması için kayda değer bir kış indirim gelmeli` dedi.

-`ELEKTRİK VE DOĞALGAZIN EN ÇOK TÜKETİLDİĞİ DÖNEMDEYİZ`

Kış aylarında elektrikle birlikte özellikle doğalgazın rekor tüketime ulaştığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 8 Ocak günü ülkemizde 245 milyon metreküpü aşkın doğal gaz tüketilerek tüm zamanların rekorunun kırıldığını bildirdi. Elektrik tüketimi de geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 0,75 artarak 292 milyar 171 milyon 619 bin kilovatsaate yükseldi. En soğuk kış aylarından birini yaşıyoruz. Mevsimin bu olumsuz hava şartları, güneşin geç doğup erken batması gibi durumlarla birlikte elektrik ve doğalgaz tüketimi de en yoğun dönemlerini yaşıyor` diye söyledi.

-`GEÇEN YIL İŞYERİ ELEKTRİĞİNE YÜZDE 100,9 ZAM YAPILDI`

Bu yılın başında yapılan yüzde 10 luk indirim bu tüketim ve 2018 yılında yapılan zamlar karşısında yeterli olmadığının altını çizen Palandöken, `Bu yılın başında yapılan yüzde 10`luk indirim, vatandaş soğuk kış günlerini yaşadığı, bu fiyat artışları karşısında yetersiz kaldı. Geçtiğimiz yıl yapılan zamların etkileri yapılacak kış indirimi ile azaltılmalı. Bunun için de özellikle bu aylarda birçok kalemde alınan vergilerde indirim yapılmalı. 15 milyon doğalgaz abonesi var yani 60 milyon vatandaşımız bundan faydalanıyor. Yapılacak indirimler milyonlarca vatandaşımızı hem iş yerinde hem evinde yüksek faturalar ödeyen esnafımızı sevindirecektir` şeklinde söyledi.