• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `KAMYONCU ESNAFI DESTEK BEKLİYOR`


 

ANKARA- Tarımda ve sanayide olduğu gibi kamyoncu ve nakliyeci esnafına da destek verilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  `Geçtiğimiz yıldan bu yana maliyetlerinde ciddi bir artış olan kamyoncu, nakliyeci esnafımızın desteğe ihtiyacı var. Tarımda, sanayide, balıkçılıkta verilen destekler gibi kamyoncu, nakliyeci esnafımıza da ayakta kalabilmesi için özellikle akaryakıtta destek sağlanmalı` dedi.

-`KAMYONCU VE NAKLİYECİ ESNAFININ DESTEKLENMESİ LAZIM`

Artan maliyetlerle birlikte kamyoncu ve nakliyeci esnafına destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Uzun zamandır nakliyeci, kamyoncu esnafımız mazot parasına iş yapmak zorunda kaldığı için ayakta durmakta zorlanıyor. Çiftçiye, balıkçıya, sanayiciye ve birçok sektöre destek verildiği gibi kamyoncu ve nakliyeci esnafımıza da destek verilmeli. Kamyoncu esnafımızın maliyetlerinin son dönemde yüksek oranda artması en çok bizim esnafımızın belini büküyor. Bununla birlikte özellikle büyükşehirlerde kamyon ve tırlar için garajların olmaması da büyük eksiklik. Çalışan ve bir arızası olmayan dijital takografların yenileme ücreti de maliyeti artırıyor. Çalışmayan takoğraf cihazları yenilenmeli ve ücretleri düşük tutulmalı. Çünkü ülkemizde taşımaclığın yüzde 94`ü karayolu ile yapılmaktadır. Maliyet kaleminde en büyük pay akaryakıtın. Bu yüzden ticari akaryakıt başta olmak üzere destek verilmesi kamyoncu ve nakliyeci esnafımıza nefes aldıracaktır` diye konuştu.

-`TIR ŞOFÖRLERİNE RUSYA VİZESİNİN KALKMASI OLUMLU BİR GELİŞME`

Tır şoförlerine yönelik Rusya`nın vizeleri kaldırmasının birçok olumlu gelişmeye neden olacağına dikkati çeken Palandöken,  `Uluslararası yolcu taşıyan şoförlerimiz, tır şoförlerimiz vizeler konusunda sıkıntı yaşıyor, bu da zaman kayıplarına neden oluyordu. Bu yüzden vizelerin kaldırılması hem turizm açısından hem ticari ilişkiler açısından çok olumlu bir gelişme. En çok da Rusya`ya gidip gelen şoför esnafımız için olumlu. Sebze, meyve, sanayi ürünleri alıp sattığımız en büyük ihracatçılarımızdan birisi olan Rusya ile ilişkilerin daha da sağlamlaşacağına inanıyoruz` şeklinde söyledi.