• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ZİNCİR MARKET SAYISI YÜZDE 66 ARTIŞLA 32 BİNE ÇIKTI`


 

ANKARA- Küçük esnafın korunması ve piyasaların tam rekabet ortamına kavuşması için perakende yasasında yeniden düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Perakende yasası 4 yıl önce çıktı. Zincir marketlerin sayısı ise 4 yılda yüzde 66 artarak 32 bine dayandı. Perakende yasası güncellenerek, açılış kapanışlara ve çalışma saatlerine sınırlama getirilmeli. Böylelikle piyasalarda tam rekabet ortamının oluşmasıyla istenmeyen fiyat artışlarına da çeki düzen gelecektir` dedi.

-`ZİNCİR MARKETLERİN AÇILIŞ-KAPANIŞLARI KURALA BAĞLANMALI`

Zincir marketlerin kuralsız açılıp çoğalmalarından en fazla zararı küçük esnafın ve tekelleşen piyasalardan dolayı da halkın gördüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Her mahallede her sokak arasında peş peşe açılan yerel ve ulusal zincir marketler esnaf ve sanatkârımıza zarar vermekle birlikte piyasalardaki fiyat makasını daha da açıyor. Fiyatlarda dengesizliği artırarak çevredeki esnaf ve sanatkârın ekmeğini bölüyor. Sayılarının her geçen gün artmasıyla birlikte kozmetikten beyaz eşyaya, teknolojik ürünlerden sebze meyveye satmadıkları ürün çeşidi yok. Yani çevrede sadece bakkala değil manav, kasap, kırtasiyeci, tuhafiyeci, konfeksiyon ve ayakkabıcı olmak üzere tüm esnaf ve sanatkârımıza zarar veriyorlar. Bir an önce bu durumun önüne geçilmeli. Perakende yasasına, zincir marketlerin açılacağı konumlar, açılış kapanış saatleri, sayıları gibi konularda kısıtlama ve düzenleme getirilmeli` diye konuştu.

-`ZİNCİR MARKETLER DE 1 GÜN TATİL OLMALI`

Haftada 1 gün zincir marketlerin tatil olmasının hem esnaf ve sanatkârımıza hem de zincir marketlere faydalı olacağını belirten Palandöken, `Perakende yasası güncellenmediği sürece zincir marketlerin her geçen gün daha çok tekelleşerek fiyatlara olumsuz etkisi ile esnaf ve sanatkâra verdikleri zarar devam edecektir. Esnaf ve sanatkârın olmadığı ya da piyasa içerisinde zayıf kaldığı bir ekonomik sistem düşünülemez. Ekonominin temel yapı taşı olan esnaf ve sanatkârımızın korunması, zincir marketlerle ilgili maddelerin düzenlenmesi artık kaçınılmaz bir gereklilik arz ediyor. Zincir marketler tekelleşerek hem esnaf ve sanatkârın ekmeğini bölüyor hem de iç piyasada dengesiz bir ekonomik ortama neden oluyor. Bununla birlikte haftada 1 gün tatil olmaları hem kendi çalışanları için hem de esnaf ve sanatkârımız için çok olumlu olacaktır. Zincir market çalışanları da 1 gün tatil olma kararını 4 gözle bekliyor` şeklinde söyledi.