• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `HER ALANDA ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTACAK`


 

ANKARA-  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Yeni Ekonomi Programı` kapsamında atılacak yeni adımları olumlu bulduklarını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yeni açıklanan Ekonomik program paketinin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi ile haksız rekabet ortadan kalkacaktır` dedi.

 

-`CANLI HAYVAN SAYISININ 100 MİLYONA ÇIKARILMASI SEVİNDİRİCİ`

 

‘Yeni Ekonomi Programı` ile ilgili görüşlerini yazılı olarak açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni Ekonomi Programı`nı TESK olarak olumlu buluyoruz. Bu yeni açıklanan reformlar zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi halinde haksız rekabet ortadan kalkacak. En önemlisi üretimin ve ihracatın artması ile her alanda istihdamın artışı ile işsizlik düşecek. Alınan tedbirler sayesinde Bankacılık ve finans sektöründe rahatlama ile birlikte piyasalara bir haraketlilik gelecek. Tarım ve hayvancılıkta atılacak adımlar ile sebze ve meyve fiyatlarında gerilemenin yanısıra özellikle küçük baş canlı hayvan sayısının 45 milyondan 100 milyona çıkarılacak olması et ithalatını sonlandıracak, çiftçimizin ve hayvan üreticilerinin yüzünü güldürecektir. Kayıtdışılık daha etkin takip edilecektir. Burada önemli olan atılan adımların kısa sürede hayata geçirilmesi için tüm kesimlerin elini taşın altına koymasıdır` diye konuştu.

 

-`PEREKANDE SEKTÖRÜNÜN KURALLARI YENİDEN BELİRLENMELİ`

 

Yeni Ekonomi Programı nın başarıya ulaşması için Perakende sektörünün kurallarının yeniden düzenlenerek haksız rekabetin kaldırılmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken öncelikle Yeni Ekonomi Program` ının başarıya ulaşmasını gönülden istiyoruz. Bunun içinde 1-) Perekande sektörünü düzenleyen kanun zaman kaybedilmeden güncellenmeli. 2-) Hal Yasası hemen çıkarılmalı.

3-) Emeklilikle ilgili somut adımlar atılmalı ve günü dolmuş ve borçundan dolayı emeklilik bekleyen vatandaşlara mutlak bir kolaylık sağlanmalı. 4-) Bankalar krediye ulaşma yolundaki engelleri kaldırmalı ve etkin sicil düzenlemesine gidilmeli. 5-) Tarım reformu zaman kaybedilmeden çıkarılmalıdır` şeklinde konuştu.