• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `AKARYAKITTA VERGİ İNDİRİMİ ENFLASYONU DÜŞÜRÜR`


 

ANKARA- Nakliyeci esnafının  da tarım ve sanayide olduğu gibi teşvik ve desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Maliyetlerinde son birkaç yılda büyük bir artış olan yük ve yolcu taşımacılığı yapan nakliyeci esnafımızın teşvik ve desteklere ihtiyacı var. Özellikle ticari akaryakıt desteği bu sektörde faaliyet gösteren esnafımızı rahatlatacaktır. Enflasyonun ve gıda fiyatlarının düşmesi için tek çare nakliyeci esnafımızın akaryakıt alımında KDV ve ÖTV sıfırlanmalı` dedi.

-`NAKLİYECİ ESNAFININ ÖZELLİKLE AKARYAKITTA DESTEĞE İHTİYACI VAR`

Artan maliyetlerle birlikte nakliyeci esnafının ayakta kalabilmesi için desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Çiftçiye, balıkçıya, sanayiciye ve birçok sektöre destek verildiği gibi nakliyeci esnafımıza da destek verilmeli. Çünkü özellikle son yıllarda bu sektörde faaliyet gösteren esnafımızın maliyetleri bir hayli arttı. Bu maliyet kalemine yedek parça, motor yağı, lastik, zincir, yük komisyonu, vergiler, sigorta primleri gibi kalemler de ekleniyor. Ve bunların fiyatları da geçtiğimiz yıllara nazaran neredeyse 2 katına çıktığı için artık destek şart. Bu destek de öncelikle uzun süredir dile getirdiğimiz ticari akaryakıtta verilmeli. Çünkü maliyet kaleminin en büyük payı olan akaryakıtta bir ayrıcalık tanınması nakliyeci esnafımızla birlikte zincirleme olarak diğer sektörleri de rahatlatır ve enflasyonu düşüreceği için tüm fiyatları oluimlu etkiler` şeklinde söyledi.

-`GIDA FİYATLARININ DÜŞMESİ AKARYAKITTA VERGİ İNDİRİMİNE BAĞLI`

Akaryakıtta KDV ve ÖTV sıfırlanmasıyla gıda fiyatları başta olmak üzere son dönemde gereğinden fazla artış gösteren yaş sebze ve meyve fiyatlarında da beklenen düşüşün yaşanacağını belirten Palandöken, `2004 yılından bu yana uygulanan yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine fuel oil ve motorinde 0 ÖTV desteği var. Aynı şekilde karayollarında yük ve yolcu taşıyan esnafımız için de aynı destek verilmeli. Akaryakıtta KDV ve ÖTV sıfırlanması ile yaş sebze meyvede yukarı seyreden fiyatları düşürecektir. Çünkü maliyetlerin düşmesi fiyatların da düşmesi demektir. Akaryakıtın önemli bir maliyet kalemi olduğu göz önüne alındığında, bu maliyetin azalması, zincirleme olarak birçok sektörü de olumlu etkileyecek, enflasyonun da düşüşü sağlanacaktır` diye konuştu.